Oficiální web České baseballové asociaceZpět na domovskou stránku

Příběhy hráčů

Profilový obrázek

Martin Červenka

Catcher

Za historicky neúspěšnějšího českého baseballistu můžeme jednoznačné označit Martin Červenku. Od mladého věku trénoval s tátou a v 7letech započal svojí baseballovou cestu, společně se svým bratrem Markem, nadhazovačem, v týmu Kotlářka Praha. Společně tak tvořili velmi silné duo, které vyautovalo nespočet pálkařů. Jejich cestu rozdělil až rok 2009, kdy se Martinovi v jeho 16letech naskytla životní příležitost. Dostal totiž nabídku do MLB (Major League Baseball – největší liga světa) od organizace Cleveland Indians.

V této organizaci Martin strávil celkem 9 sezón a postupně se v úrovních vyšplhal do High A (4. nejvyšší úroveň MLB). V roce 2018 následně přestoupil do organizace Baltimore Orioles. V ní se dostal na úroveň AAA (druhá nejvyšší v MLB), a na jarním spring trainingu v roce 2019 nastoupil v jejich hlavním týmu nejvyšší úrovně. A nástup to nebyl ledajaký. Při třetím startu na pálce poslal míček až za plot pro home run za tři body. Po období ovlivněném covid-19 se však rozhodl vrátit zpět do České republiky, a tak naděje na historicky prvního Čecha v nejvyšší americké lize nenaplnil. Po sezóně 2022 odehrané v Pražských Eagles ho letos budete moc vidět v barvách Tempa Praha.

Ani on nechyběl jako hlavní catcher v národním týmu Pavla Chadima, který vybojoval historicky první účast pro Českou republiku na turnaji World Baseball Classic (mistroství světa).

Profilový obrázek

Robin Míka

Zadní pole / nadhazovač

Robin pochází z baseballové rodiny. Jeho táta Pavel, kterého přivedli k baseballu jeho rodiče, byl dlouhá léta oporou extraligových týmů a i teď se v baseballovém prostředí nadále pohybuje jako trenér. Pro dokreslení Robinových genů stojí za zmínku také fakt, že jeho babička Blanka hrála celý život softball a jeho děda Jaroslav je u baseballu dodnes, hrál softball, baseball, následně se dal na kariéru trenéra, rozhodčího a dodnes působí jako technický komisař na evropských baseballových turnajích.

Není obvyklé, aby se, vzhledem k fyziologii mladých hráčů, probojoval do finální nominace reprezentace U12, hráč o rok mladší, tedy jedenáctiletý. Robinovi se to přesto podařilo, a v roce 2022 startoval jak na mistrovství Evropy ve Vídni, kde Česko získalo stříbrné medaile, tak na mistrovství světa na Tchaj-wanu. Na obou turnajích se probojoval do základní sestavy a byl pálkařskou i polařskou oporou. V roce 2023 Robin byl znovu oporou národního týmu na ME i na MS a stal se tak historicky prvním hráčem, který startoval na dvou světových šampionátech za sebou v kategorii U12.

Opomenout nelze ani Robinovy klubové úspěchy. V roce 2020 dovedl tým Kotlářky U9 ke 3. místu na MČR a v tom samém roce ke 2. místu týmu U10.

Profilový obrázek

Lukáš Ercoli

nadhazovač

 Lukáš Ercoli začal svou baseballovou kariéru v týmu Praotci Roudnice, když mu bylo 6 let . V 11letech si ho do svých řad vybral pražský Sabat. O rok později přestoupil do Kotlářky Praha, se kterou v mládežnických kategoriích odehrál 5 sezón a postupem času se dostal až do extraligového A týmu. V roce 2015 s ním získal mistrovský titul. V roce 2022, po sestupu Kotlářky do První ligy, hostoval v Hroších Brno. Hroši měli i díky Lukášovi skvělou sezónu, když se dostali do bojů o medaile a nakonec vybojovali 2. místo. Lukáš byl následně oceněn jako nejlepší nadhazovač play off. 

Poprvé se jako nadhazovač dostal do národního týmu v roce 2007. Od té doby nechyběl v žádné z kategorií, v roce 2019 získal s reprezentací U23 zlaté medaile na mistrovství Evropy v Praze. Na turnaji kvalifikace na Wolrd Baseball Classic si připsal vítězný zápas proti týmu Francie. I díky této výhře se našim reprezentantům podařilo postoupit na hlavní turnaj do japonského Tokia. 

Za svůj největší individuální úspěch Lukáš považuje získání ocenění pro nejlepšího nadhazovače 2022 v play off Extraligy s týmem Hrochů Brno a díky tomu dotáhnutí do historicky prvního finále Extraligy. Největší zážitek pak přisuzuje dosažení pátého místa na Mistrovství světa U23 v roce 2014 a úspěšného kvalifikačního turnaje v Regensburgu na World Baseball Classic.

Profilový obrázek

Jan Kozel

Nadhazovač

Příběh Honzy Kozla je inspirací pro celou baseballovou komunitu. Společně s bráchou Matyášem jsou odchovanci Klasiku Frýdek-Místek. Jejich maminka je samoživitelka, ale ani to bratry nezastavilo v osobnostním a baseballovém růstu. Matyáš odehrál skvělou sezónu 2022 v extraligových Arrows Ostrava. Honza se vydal cestou nadhazovače a patřil k největším osobnostem reprezentace U15 na mistrovství Evropy 2021 v Brně, kde v semifinále vyházel tým Nizozemska a získal ocenění nejlepší nadhazovač turnaje.

V roce 2022 pak nechyběl v nominaci na domácí ME U18, se kterým získal na šampionátu bronzovou medaili. Následně byl v říjnu téhož roku vybrán na MLB kemp do Phoenixu a v listopadu ho trenér mužské reprezentace Pavel Chadim vybral na takzvaný Instructional Camp pro mladé talentované hráče, kam mohl odcestovat i díky příspěvku z Fondu potřebným, který finančně pomáhá právě hráčům jako je Honza.

Profilový obrázek

Martin Mužík

Catcher / vnitřní pole

Baseballový příběh Martina začal v roce 2005 na Hluboké Nad Vltavou. Jeho výkonů si brzy všimla pražská Kotlářka, kam se Martin přesunul nejprve na hostování a následně i na přestup. V roce 2015 pomohl pražskému klubu k zisku mistrovského titulu.

Jeho výkony jak v Extralize, tak reprezentaci nezůstali bez povšimnutí zahraničních skautů, a tak si mohl vyzkoušet i baseball na americké univerzitě. Jako jeden ze dvou Čechů dokonce ještě před odletem do Ameriky v roce 2017 reprezentoval Evropu na turnaji kontinentů, který se odehrál na Tchaj-wanu. Po návratu do Česka dovedl v roce 2019 jako kapitán reprezentaci U23 k titulu Mistrů Evropy.

I Martin byl součástí týmu, který v roce 2023 postoupil na World Baseball Classic a rozhodně nebyl do počtu. Touhle ránou poslal náš tým do vedení v rozhodujícím zápase proti Španělsku. Ta se nakonec ukázala jako rozhodující, protože náš tým Španěly porazil 3:1. Martin tak ukázal, že i přes svůj nízký věk patří do Klubu českých homerunářů.