Oficiální web České baseballové asociaceZpět na domovskou stránku

Historie baseballu

Historie baseballu ve světě

Baseball jako pálkovací hra vznikl v USA. Vznik baseballu je spojován s rokem 1840, kdy týmy z New Yorku poprvé překročily řeku Hudson a na pláních Elysian položily diamant, uspořádaly základní pravidla a poprvé odehrály hru, která byla nazvána “base“ (meta). První uznávaný záznam o baseballové organizaci je
z 23.9.1845 a je to NY Knickerbockers. Pravidla hry, z nichž se některá zachovala dodnes, sestavil v témže roce Alexander Cartwirgh. V 60 a 70 letech 18. století týmy hráčů cestovaly na zápasy v zdobených kočárech, zpívajíc své týmové hymny. Popularita této hry se dostala i do menších měst a na venkov. V roce 1858 začíná první baseballová liga. Baseball se stal natolik populárním, že již nemohl dále být pouze amatérským sportem. V roce 1876 byla z týmů, které tvořili hráči dostávající plat, založena Národní liga profesionálních baseballových klubů. Později byla ustanovena i konkurenční Americká liga, ve které hrály zejména týmy z venkova. V současnosti společně tvoří soutěž zvanou Major League (MLB), která je dodnes nejvyšší plně profesionální ligou v severní Americe a je považována za celosvětově nejsledovanější pálkovací hru pro muže.

Historie baseballu v České Republice


Historie baseballu v ČR je spojována se vznikem velkého letního táboru u Soběšína na Sázavě pod vedením křesťanského sdružení Young Men’s Christian Association (YMCA) roku 1921, ačkoliv se na tomto táboře samotný baseball nehrál. Šlo pouze o velmi prapůvodní verzi spojeného softballu a baseballu souhrnně označenou jako pálkovací hra.

Ymca

První jednorázové baseballové akce se v Česku začaly objevovat roku 1964. První pravidelná soutěž pak vznikla až roku 1968, a hrály v ní 4 první týmy. Český svaz softballu a baseballu vznikl v roce 1976 a od r. 1990 je ČR členem Evropské baseballové asociace (CEB) a reprezentace se pravidelně účastní ME a MS.
V moderní české baseballové extralize bojovalo do roku 2016 o titul osm týmů. V roce 2017 se Česká baseballová asociace (ČBA) rozhodla do nejvyšší soutěže zařadit o dva týmy více, tj. deset týmů, postupem času se však systém extraligy vrátil opět k 8týmům. Obrovský celosvětový rozvoj baseballu lze sledovat nejen z rostoucího počtu hráčů, ať už amatérských nebo profesionálních, ale také nárůstem jeho popularity. Za měřítko popularity baseballu lze mimo jiné považovat i průměrný plat hráčů nejvyšší Americké
ligy Major League Baseball (MLB). Průměrný plat v roce 2016 v této lize činil 4,414 milionů dolarů a zařadil tak baseball na druhé místo, co se týče platu všech amerických sportů. Nejlépe placeným hráčem všech Amerických sportů v témže roce byl nadhazovač Los Angeles Dodgers Clayton Kershaw, jehož plat v roce 2016 činil 32 milionů dolarů.

Český baseball v současnosti

To, že jde baseball ve světě do popředí, lze sledovat i v tuzemsku. Česká baseballová asociace ve spolupráci s danými regiony pořádá soutěže a turnaje pro děti již od 8 let. Tyto turnaje jsou rozdělené na Čechy, Moravu a jejich cíl je jediný, aby si to děti užily a aby si budovali svou lásku k tomuto sportu. To samé lze říct i o kategorii do 9 let. První více kompetitivní turnaj pak děti mohou zažít v rámci SuperCupu, tedy největšího dětského turnaje Evropy, kam postupuje 20 nejlepších tuzemských týmů a jsou doplněný čtyřmi zahraničními. Od té doby děti postupně postupují do kategorie U11, U13, U15, U18 a U21. Pakliže se hráči neprosadí do extraligových klubů, kterých je v současné době 8, mají šanci se předvést v první lize nebo regionálních soutěží, takzvaných přeborech.

5 A1 A5609Obrázek: SuperCup 2022