Oficiální web České baseballové asociaceZpět na domovskou stránku

Vybavení

Obrázek vybavení

Baseballový míček

Baseballový míček váží okolo 145 gramů. Jeho jádro je vyrobeno z korku obklopeného gumou. Jádro je následně obmotáno třemi vrstvami vlněných nití a nakonec se přidává tenká vrstva bavlněných nití. Na povrchu jsou pak dva kusy kůže nebo jiného syntetického materiálu ve tvaru 8, které jsou spojeny červenou voskovanou nití. Mladší kategorie pak přirozeně hrají měkčími míčky, aby nedošlo k žádnému zranění. Jak se baseballové míče vyrábí se můžete podívat zde .

Obrázek vybavení

Baseballová pálka

Nejzákladnější dělení pálek je na dřevěné a kovové. Hráči do 18let pálí s kovovými pálkami, které mají větší odrážecí sílu. Z tohoto důvodu následně starší hráči přechází na dřevěné pálky, aby se minimalizovalo riziko zranění odpalem. Každá pálka se skládá z držadla pálky, které jak název napovídá slouží k úchopu pálky, následně barrelu, neboli středu pálky, kterým se hráči snaží míček trefit, a konce pálky.

Pálky se dále dělí podle délky, váhy a místa těžiště. Čím delší a těžší pálka je, tím větší sílu vyprodukuje, což si sebou samozřejmě bere daň v podobě horší ovladatelnosti, proto je velmi důležité délku a váhu pálky vybírat s trenérem na základě postavy a schopností hráče. 

Obrázek vybavení

Baseballová rukavice

Baseballová rukavice je velká kožená rukavice, kterou hráči využívají v obraně (poli), a která pomáhá hráčům chytat letící míče. V mládežnických kategorií víceméně nezáleží na typu rukavice (kromě chytačů). Důležité je, aby se mladí baseballisté s rukavicí cítili komfortně a dobře se jim ovládala. Od juniorských kategorii již hráči vybírají rukavici podle své specializace. Obecně můžeme rozdělit rukavice na 3 typy. 

Rukavice pro chytače (catchery) je speciálně upravená pro chytání rychlých nadhozů. Pro tyto účely je vyztužená na palci a je takzvaně bez prstů (prostor pro zbývající prsty je spojený a taktéž vyztužený). Chrání tím hráče před zraněními. Její chytací prostor je však velmi omezen, proto je na ostatní posty nepoužitelná.

Rukavice pro polaře na první metě má taktéž spojený prostor pro prsty krom palce a to z toho důvodu, aby hráči na první metě mohli lépe chytat případné špatné příhozy od spoluhráčů, které se jim po tomto prostoru sklouznou do chytacího košíku.

Polařská rukavice je omezena pouze velikostí. Nesmí výt vyšší než 13 palců a širší než 8 palců. Starší polaři si pak volí své rukavice podle toho zdali se specializují na vnitřní nebo vnější pole. Zatímco vnitřní polaři většinou volí malé rukavice pro lepší a rychlejší manipulaci s míčem po chycení odpalu do země, vnější polaři si většinově vybírají co podle pravidel možné největší rukavice, aby se jim lépe chytaly odpaly do vzduchu. 

Obrázek vybavení

Baseballové spiky (cleats)

Další specifické vybavení pro náš sport jsou kopačky s kovovými kolíky neboli spiky. Tyto boty jsou však ke hře používány až za předpokladu, že je hráč velmi dobře atleticky vybaven, proto jsou povoleny až pro hráče starší 13let, kteří přechází na velké hřiště. Jejich výhodou je možnost lepšího odrazu na antukovém povrchu, ale také na trávě ve vnějším poli, zejména při špatném počasí. Mladší hráči používají buďto běžné kopačky, nebo spiky s umělými hroty. 

Obrázek vybavení

Kalhoty

Baseball byl už při začátcích brán jako gentlemanský sport a k tomu patřilo i oblečení. Bylo nepředstavitelné, že by hráči na hřišti byli například v kraťasech. Hrát v džínech by pak bylo krajně nepraktické, a tak se pro náš sport vyvinuly speciální kalhoty tak, aby byly pružné a hráči se v nich cítili komfortně. Ve světě jsou nejčastější tři designová provedení kalhot: bíle, šedé a s pruhy na bocích. Není potřeba v tom hledat žádný význam, jde pouze o kosmetický doplněk k dresům. Další důležitým faktorem, proč se nehraje v kraťasech, ale v dlouhých kalhotách je ochrana kůže hráče před odřeninami, které mohou vzniknout na antuce při slidu nebo chytání míčů v letu tzv. rybě.

Obrázek vybavení

pálkařská helma

Dalším veledůležitým vybavením hráče je bezpochyby pálkařská helma. I když hráči během času získávají dostatečné reakce k uhnutí se špatným nadhozům, přesto je toto vybavení nezbytné pro ochranu pálkařů a to nejen na pálce, ale i při běhu po metách. Helmy bývají prodyšné a vycpané antibakteriální podšívkou a jsou povinné.